Botoks Estetiği

Botoks, kırışıklıkların giderilmesi için yapılan ameliyat gerektirmeyen bir enjeksiyon işlemidir. Bir protein türü olan Botoks, "clostridium botulinum" isimli bakteri çeşidinden üretilmektedir. Basit ve acısız uygulama yöntemi sayesinde birçok kişi botoksu tercih etmektedir. Önceleri göz sağlığında ve nöroloji dalında kullanılan bu bakterinin ürünü günümüzde kozmetikte oldukça popülerdir.

Botoks Estetiği Nedir?

Yüzümüzdeki mimiklerin çalışmalarıyla beraber yüzde çizgilenmeler meydana gelmektedir. Uzun süreli bu mimiklerin çalışmasıyla, çizgiler de derinleşmektedir. Botoks yüzdeki bu çizgilenmeyi gidermek için yapılan uygulamadır.

Kırışıklık en fazla alın, göz kenarları ve dudak çevresinde görülmektedir. Botoks cilde küçük enjeksiyonlar ile uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hafif sızılar hissedilebilir. Sızıyı azaltmak için bölgesel anestezi kremleri kullanılmaktadır. İşlem öncesinde veya sonrasında soğuk kompres yapılarak geçici olarak oluşan ödem ve kızarıklık giderilir.

Botoks cilde uygulandıktan sonra 3 gün-1 hafta içerisinde etkisini gösterebilmektedir. Botoks işlemi öncesinde içerisinde E vitamini bulunan ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlemden önce aspirin ve benzeri ilaçları kan sulandırıcı etkileri nedeniyle kullanmamakta fayda vardır. Bu durum işlem sonrası uygulanılan bölgede şişmeler ve morarmalar meydana getirebilir.

Uygulama sonrasında birkaç saat mimik kullanmamaya özen göstermek gerekir. Botoks sonrası spor aktivitelerine de 1-2 gün ara verilmelidir. İşlem yapılan bölgeye birkaç gün hafif masajlar yapmakta fayda vardır. Uygulama sonrasında aynı gün mümkün olduğu kadar yüz üstü yatmamak, uygulanılan bölgeyi temiz tutmak gerekir. Botoks yaptırmaya karar verenlerin Botoks hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları önemlidir. İşlem sonrasında bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler hafif olduğu kadar ciddi de olabilir.

Botoks yaptırmak isteyenlerin bu yan etkiler hakkında bilgi sahibi olup, sadece konusunda uzman bir hekime kendisini emanet etmesi gerekir. Olası yan etkilerde size müdahale edebilecek tek kişi doktorunuzdur. Ayrıca tecrübeli bir doktor, kırışıklık olan bölgenizi iyi tarayacak, sizin için en uygun dozu en doğru noktalara verecektir. İşlem sırasında hekim kadar uygulamanın yapılacağı merkez de önemlidir. Kullanılan ilaç, enjektörler ve ortamın steril olması gibi önemli detaylar iyi araştırılmalıdır.

Botoks Kimlere yapılabilir? ( Botox )

 • Tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olan kişilerde,
 • Hamile veya emziren kadınlarda,
 • Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olan kişilerde,
 • Özellikle albumin gibi ürün içeriğindeki etken maddelere karşı alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.

Botoks Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Aspirin veya aspirin içeren kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.
 • Uygulama öncesi ve sonrası alkol alımından uzak durulmalıdır.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Tedavi sonrasında 1 - 2 saat süreyle dik pozisyonda kalınmalıdır.
 • 24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden uzak durulmalıdır.
 • Bir gün boyunca sıcak su ile duş, sauna, yüzme ve egzersizden kaçınılmalıdır.

Botoksla Kırışıklık Tedavisi

 • Alındaki çizgilerin giderilmesinde,
 • Kaz ayağı (göz çevresi) kırışıklıklarında,
 • Dudağın üstündeki ve altındaki çizgilerde,
 • Boyun bölgesindeki çizgilerin giderilmesinde kullanılabilir,
 • Burun çevresinde yer alan çizgilerde,
 • İki kaş arası bölgede oluşan derin çizgilerde,
 • Diş eti görünümünün gizlenmesinde,
 • Kaşların yan bölgelerinin yukarı kaldırılmasında.

Botoksla terleme Tedavisi

Aşırı terleme, toplumun 3’te birinde görülebilen ve ciddi bir güven krizine sebep olabilen bir sağlık ve hijyen sorunudur. Herhangi bir yaşta başlayabilen bu durumun yaygın görülme nedenleri arasında obezite, diyabet, yüksek tansiyon, baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketimi yer almaktadır.

Sıcakta, stres anında, ani ve kuvvetli duygu geçiş anlarında kişi terler. Özellikle yaz aylarında sosyal bir fobi haline gelir. Kişinin terlemesi aslında çok normal fizyolojik bir durumdur. Fakat terlemeyle beraber oluşan koku ve kıyafetlerde oluşan lekeler kişiyi sosyal ortamlarda zor durumda bırakır. Ayrıca aşırı terleme, beraberinde mantar ve benzeri cilt hastalıklarını da getirmektedir.

Çoğu insan günde 1 litreye yakın ter üretirken, aşırı terleyen kişilerde bunun 10 katı kadar terleme görülebilir. Aşırı terlemenin en çok görüldüğü yerler yüz, koltukaltı, eller ve ayaklardır. Botoks terleme sorunlarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Botoks ile aşırı şekilde terleme sorunu ortadan kalkmaktadır. Özellikle koltuk altı, el ve ayak bölgesinin terlemesinde uygulanan bu yöntem, son dönemde meme altı için de tercih edilmektedir.

Terlemek bazen sıcağa bağlı olmaksızın sadece stresten bile kaynaklanabilir. Terlemiş bir elle tokalaşmak çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Deodorantlar, sık sık duş alma, parfümler böyle durumlarda kurtarıcı olsa da, çalışan insanlar için gün içinde erişilebilirlik durumu zor olabilir. Terli vücuda uygulanan parfüm, deodorant gibi maddeler ise tam aksi yönde çalışarak daha kötü bir kokuya sebep olur.

Botoksla Migren Tedavisi

Migren, kişilerin sosyal hayatında büyük sıkıntılara sebep olan bir ağrı çeşididir. Genellikle başın bir bölümünü etkileyen, zonklayıcı, görme alanınızı daraltarak ışık ve ses hassasiyeti yaratan migren ağrısının kişiler üzerindeki negatif etkisi çok büyüktür. Migren hastaları, sosyal ve çalışma hayatlarında oldukça zorlanırlar. İlerleyen vakalarda hastalar psikiyatrik desteğe ihtiyaç duyar. Botulinum toksini yani botoks, migren tedavisinde son yıllarda sıkça başvurulan ve çözüm alınan bir uygulama olmuştur.